החממה החברתית בטכניון

החממה החברתית פועלת לקידום מעורבות חברתית בטכניון, מתוך תפיסה הרואה במעורבות החברתית את תפקידה השלישי של האקדמיה, לצד ההוראה והמחקר.

בלב הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי בטכניון שוכנת החממה. לא מדובר בשלוחה של הגן האקולוגי או במבנה מעבדה שניתן למצוא לרוב במבני הפקולטות, כי אם במרכז הוראה ומחקר מבוססי קהילה שמתבלט בנוף ההנדסי אליו אנו רגילים ממכוני המחקר בקמפוס. ייעוד החממה הוא להשפיע על העולם המקצועי ועל העולם האקדמי על מנת ליצור הבנה טובה יותר של החשיבות בעבודה עם קהילות, ולחנך את דור הסטודנטים למחויבות חברתית. יעדים אלו מוגשמים באמצעות שילוב מרכיבים חברתיים במסלול ההכשרה המקצועי של אדריכלים, מתכננים, מהנדסים ומדענים.

מטרות החממה

  • להוביל את תחום המחויבות והמעורבות החברתית בטכניון באמצעות תמיכה, ליווי, יעוץ ועידוד מנחים, סטודנטים וחוקרים לשלב מרכיבים חברתיים בהוראה ובמחקר.
  • להגביר את המחויבות החברתית של דור העתיד של מנהיגי העתיד, מקבלי ההחלטות ובעלי עניין מתוך האקדמיה ומחוצה לה.
  • להרחיב ידע מבוסס קהילה באמצעות הוראה ומחקר עם קהילות מגוונות.

החממה החברתית נוסדה בשנת תשע"ב על-ידי פרופ' רחל קלוש בעידוד המועצה להשכלה גבוהה ובתמיכתה, נוצרו ולבלבו בחממה מספר פרויקטים בפקולטה לאדריכלות בטכניון, שיצרו אינטראקציה ייחודית בין הסטודנטים לבין הקהילה המקומית.

החממה החברתית פועלת בשני אפיקים אקדמיים עיקריים: הוראה ומחקר.
בתחום ההוראה, החממה עוסקת בשילוב מרכיבים חברתיים וקהילתיים בקורסים קיימים, מסייעת בפיתוח קורסים חדשים, תומכת בעבודת חברי הסגל, הסטודנטים והחוקרים ומתווכת בעבודה מול הקהילות השונות.
בתחום המחקר, פועלת החממה לקידום מחקרים מבוססי קהילה, העושים שימוש בידע האצור בתוך הקהילות ועוסקים בשאלות הנובעות גם מהקהילות.

לצד ההוראה והמחקר, מקיימת החממה אירועים, ימי עיון וכנסים המעלים לדיון שאלות הקשורות למעורבות הסטודנטים בחיי היומיום, מידת השפעתם, שיתוף קהילות בתהליכי תכנון ועוד; החממה רוכשת ספרות מקצועית בתחומי עיסוקה ומעמידה אותה לרשות סטודנטים ומורים, מעניקה פרסים לעבודות מצטיינות בתחום התכנון החברתי ועוד. בנוסף, פועלת החממה כדי לגשר בין הקהילה לאקדמיה ובין ה"חברתי" ל"טכנולוגי", תוך עשיית שימוש בחדשנות טכנולוגית במטרה להנגיש את הפעילות והידע לקהל הרחב.

חיבור בין הנדסה לקהילה

באופן טבעי התחום של מעורבות ומחויבות חברתית מתחבר בקלות רבה לפקולטות כמו חינוך, עבודה סוציאלית וכו', ולכן עמד בפניהן אתגר לממש פעילויות אלו גם בטכניון. יחד עם זאת, לטכניון יש יחוד מעצם היותו מוסד טכנולוגי, ובכך גם הייחוד של הפעילות. אונ' קורנל למשל החליטה להשקיע 150 מיליון דולר בתחום הזה, ובנוסף, קבעה יעד לפיו כל סטודנט בקורנל יהיה מעורב בפעילות חברתית.

לפרטים ועידכונים אודות הפעילויות בחממה ניתן לבקר באתר או בדף הפייסבוקאו לפנות ישירות ל:

רכזת מובילה – רונית פיסו  ronitp@technion.ac.il | 04-8294450 | 054-4750614